Netradičný darček zamestnancom so silným odkazom

  Created by Katarina Labudova | - Celofiremné-správy

  Spoločnosť Scheidt & Bachmann v tomto roku oslavuje 150 rokov od svojho založenia. Bez svojich lojálnych a šikovných zamestnancov by tu však dnes nebola. Preto pre nich okrem veľkolepej oslavy výročia pripravila aj výnimočný darček...

  Pekáč je nielen symbolom varenia chutných pokrmov, ale pripomína aj chvíle, ktoré nasledujú po príprave jedla. Spoločné stolovanie je príjemná a obľúbená spoločenská udalosť, ktorá má veľký význam počas všedných dní – a to vo všetkých krajinách a kultúrach.

  Preto tiež perfektne vystihuje celé naše spoločenstvo firiem a súčasne naše medzinárodné pôsobenie. Ale v skutočnosti sa za týmto darčekom skrýva ešte omnoho viac...

  Po druhej svetovej vojne z pôvodných 1 000 zamestnancov ostalo presne 50. Väčšina preživších sa rozpŕchla do všetkých kútov sveta a mnohí boli v zajatí. Len čo to bolo možné, viacerí sa vrátili na svoje staré pracovisko, aby pomohli pri takmer beznádejnej rekonštrukcii. Z firemného areálu ostali po niekoľkých bombových útokoch len trosky a veľkú časť funkčných strojov si odniesli spojenecké vojská. Hoci iné podniky vyplácali v tomto čase vyššie mzdy, lojalita zamestnancov bola obdivuhodná!

  Zamestnancom sa najskôr podarilo obnoviť zlievareň sivej liatiny. Prekonať však museli množstvo prekážok. Odlievať bolo možné len raz týždenne. Potrebné suroviny ako koks či liatina na výrobu tovarov nestačili. Pracovný čas sa často presúval na nočné hodiny, pretože aj elektrina bola na prídel. Postupne rozbehli výrobu napínacích zariadení pre laná, vodiacich kladiek, pák pre stavadlá ale aj panvíc a pekáčov.

  Krátko po vojne nemali peniaze žiadnu hodnotu. Práve panvice a pekáče, ktoré sa dali využiť aj v bežnom živote, sa stali cenným tovarom. Naša spoločnosť s nimi začala obchodovať. Kupovali sme za ne potrebný materiál. Samozrejme, časť vyrobených zliatinových pekáčov „končila“ aj u zamestnancov, aby tak spoločne s firmou prekonali ťažkú dobu.

  Toto obdobie trvalo od roku 1945 až do menovej reformy, ktorá v Nemecku prebehla v roku 1948. Práve vtedy rozhodol tímový duch – naša dôležitá firemná hodnota. Vďaka nesmiernej súdržnosti zamestnancov firma prežila!

  Od 50. rokov 20. storočia sa našej firme začalo hospodársky dariť. Spustili sme totiž výrobu stojanov pre čerpacie stanice a na trhu sme s nimi spôsobili „boom“. Stojany boli mimoriadne kvalitné, pretože ich oplechovanie bolo smaltované. Práve smaltovaný povrch je odolný voči pohonným látkam a dodnes predstavuje jednu z najodolnejších povrchových úprav.

  Rovnaká povrchová úprava je použitá aj na pekáčoch, ktoré sme darovali našim zamestnancom, a veríme, že im budú veľmi dlho dobre slúžiť. A možno ešte aj ich vnúčatám.

  Smalt je synonymom trvácnosti a spoľahlivosti. Aj tieto hodnoty sú pre našu spoločnosť charakteristické. Naša vytrvalosť a kreativita nám po vojne dopomohla k opätovnému rozbehnutiu podnikania a položila pevné základy, na ktorých stojí firma dodnes.

  Smaltovaný pekáč symbolizuje obnovenie Scheidt & Bachmann, ktoré sa udialo pred 75 rokmi – čo je presne polovica našej firemnej histórie. Predstavuje našu súdržnosť, vôľu spoločnosti prispôsobiť sa a rásť z nuly na medzinárodnú spoločnosť, ktorou sme dnes.

  Tento darček k 150-ročnému jubileu je v mnohých smeroch pevne previazaný s históriou Scheidt & Bachmann. Je takpovediac malým kúskom firemnej histórie.

  Dúfame, že smaltovaný pekáč budú naši zamestnanci využívať radi a často. A vždy im aspoň trochu pripomenie 150-ročnú tradíciu nášho rodinného podniku, ktorého sú súčasťou a ktorého budúcnosť momentálne vytvárajú aj oni sami.


  Späť