Ženy na našich IT oddeleniach

    - Ľudské-zdroje

    Viac ako polovica zo 680 zamestnancov našej spoločnosti Scheidt & Bachmann Slovensko pracuje na IT oddeleniach. 12% z nich tvoria ženy a postupne pribúdajú ďalšie. Pracujú ako vývojárky, Scrum mastri, projektové manažérky či testerky. 

    Prečítajte si rozhovor so 4 ženami, ktoré dokazujú, že byť ženou pracujúcou v IT svete už nie je rarita. Prezradia vám, ako sa k IT dostali, aj aké humorné situácie zažili a či niekedy museli bojovať s predsudkami.

    V spoločnosti Scheidt & Bachmann Slovensko pôsobí na IT oddeleniach viac ako 40 žien.

    Ing. Marína Schiffer

    Konateľka
    Systémy vybavenia cestujúcich

    Ing. Nadežda Klaudíny

    Software Developer
    Systémy pre čerpacie stanice

    Ing. Mária Prekopová

    Project Manager
    Systémy vybavenia cestujúcich

    Ing. Lucia Némethová

    Software Developer
    Systémy vybavenia cestujúcich


    Ako a kedy si si povedala, že chceš robiť v IT?

    Marína Schiffer:

    „Od malička ma zaujímali technické predmety a matematiku som milovala. Aj preto ma môj učiteľ matematiky odhovoril od medicíny a naviedol ma, aby som skúsila 'počítače'. Keď brat doniesol domov prvý Sinclair ZX, bolo rozhodnuté. Na Žilinskej univerzite som začala študovať Kybernetiku v doprave a spojoch. 

    Ďalší môj kariérny posun v IT oblasti bol kombináciou politického vývoja, zhodou náhod i vlastného snaženia. V roku 1992 som totiž dostala príležitosť, ako jedna z prvých uchádzačov vôbec, vypracovať svoju diplomovú prácu v spoločnosti Scheidt & Bachmann GmbH v nemeckom Mönchengladbachu. 

    Po jej napísaní (a svadbe s nemeckým manželom) mi spoločnosť Scheidt & Bachmann GmbH ponúkla prácu vývojárky aplikácií pre automaty na predaj cestovných lístkov. Bola to ponuka, ktorá sa neodmieta a odvtedy som súčasťou Scheidt & Bachmann rodiny.“

    Nadežda Klaudíny:

    „Prvýkrát som pričuchla k programovaniu na základnej škole. Robili sme úlohy v detskom programovacom jazyku Baltík. Išlo mi to, ale nevnímala som súvislosti s programovaním a jeho využitím. Bola to pre mňa hra. 

    Na strednej škole som sa špecializovala na matematiku, preto som si myslela, že práve aplikovaná matematika bude moja budúcnosť. Až keď sme začali programovať v Pascale som si uvedomila, že mi to ide samé. Len tak, od ruky. A tak som prehodnotila svoju matematickú kariéru a išla študovať IT. Neoľutovala som to ani raz.“

    Mária Prekopová:

    „Na vysokej škole popri štúdiu rádiokomunikačných technológií. Od rádiokomunikačných sietí k informačným technológiám nie je ďaleko, takže prechod do IT sveta bol pre mňa prirodzený a navyše podporený projektmi, na ktorých som pracovala.“

    Lucia Némethová:

    „Záujem o IT som v sebe objavila v porovnaní s rovesníkmi dosť neskoro – až vo 4. ročníku gymnázia, kedy som sa musela povinne prihlásiť na niekoľkomesačné semináre. Z ponúkaných možností sa mi informatika javila ako najlepšia možnosť. Povedala som si, že je to len na pár mesiacov, vyskúšam, uvidím, ak to nebudem zvládať, nič sa nedeje. Brala som to tak, že seminár hlavne absolvujem.

    Po pár týždňoch na seminári ma pani profesorka presvedčila, že keď už sa chcem učiť programovať, mala by som z toho aj maturovať. A tak sa z pár mesačného seminára stal maturitný predmet, aj prihláška na vysokú školu. A vyštudovaná Fakulta riadenia a informatiky na Žilinskej univerzite.“ 

    V čom je podľa teba IT zaujímavé? Čo ťa baví v tvojej práci?

    Mária Prekopová:

    “Rôznorodosť projektov a úloh. Štruktúrovanosť práce. Kreatívny prístup. Zaujímaví kolegovia.“

    Marína Schiffer:

    „Spojenie manažmentu a IT. Manažment je o práci s ľuďmi a IT je zas o neustálych zmenách, na ktoré treba reagovať. Vedieť správne skĺbiť obe oblasti dohromady je niekedy umenie, ale baví ma to. Nevnímam však manažment ako riadenie, skôr ako partnerstvo. 

    Mojou úlohou je vytvoriť pre tímy vhodné podmienky a dostatočný priestor na tzv. 'self-organisation'. Som vďačná za každý podnet od mojich kolegov a hrdá, keď vidím ako sa jednotlivci aj celé tímy posúvajú vpred a práca ich napĺňa.“

    Nadežda Klaudíny:

    „Učarovalo mi, že človek vidí okamžitý (až hmatateľný) výsledok svojej roboty. Je to dôležitý aspekt, ktorý ma motivuje. Super je aj to, že táto práca je, napriek mnohým predsudkom, veľmi kreatívna. 

    Máloktorý problém je rovnaký, človek musí modelovať špecificky – na mieru. Hľadať čo najelegantnejšie riešenie v spleti kódu tak, aby dávalo zmysel a bolo praktické. Analyzovať, vidieť súvislosti a realizovať požiadavky – je to ako robiť na malom kúsku veľkej mozaiky. A na konci môžeš odstúpiť a vidieť, ako to celé do seba zapadlo a ako to dokopy funguje. To je veľmi uspokojivý pocit.“

    Lucia Némethová:

    “Mne sa najviac páči, že IT má veľmi veľa oblastí, v ktorých sa môže človek realizovať. A to, že človek pri tejto práci potrebuje logicky myslieť. Všetko ostatné sa dá naučiť alebo si doštudovať. To je na tom to super, vďaka tomu som sa aj ja uplatnila v IT.”

    Čo máš najradšej na ľuďoch pracujúcich v IT?

    Marína Schiffer:

    „Vášeň a tímového ducha.

    Momenty, keď sa nikto nepýta, koho je to zodpovednosť, ale všetci ťahajú za jeden povraz a spoločne dokážu aj nemožné. A presne takíto ľudia pracujú v našej spoločnosti a to je fantastické.“ 

    Lucia Némethová:

    „Najmä to, že sa stretávam s prevažne veľmi inteligentnými ľuďmi. Keďže sa rada učím a získavam nové skúsenosti, potrebujem okolo seba takých šikovných ľudí. A v našej IT firme si mám z čoho vyberať.”

    Nadežda Klaudíny:

    „Bezprostrednosť a racionálnosť. A to, že zďaleka nie sú takí introvertní, ako si ľudia myslia.“

    Mária Prekopová:

    „Neviem, či sa ľudia pracujúci v IT výrazne líšia od ľudí, ktorí v IT nepracujú. Všeobecne mám rada ľudí spoľahlivých a pozitívnych, hľadajúcich riešenia, ako veci urobiť a nie problémy, prečo sa veci urobiť nedajú.“

    Myslíš, že ženy v súčasnosti mužskú IT doménu obohacujú?

    Marína Schiffer:

    „A ešte ako. Problémom je, že väčšina ľudí si IT spája len s programovaním. Samozrejme, bez toho by nebolo IT. Aj u nás máme niekoľko výborných programátoriek. Ale IT je oveľa viac. Dobrý program bude skutočne dobrý, ak je založený na dobrom dizajne, ak programátor pochopil požiadavky zákazníka, ak tester odhalil aj poslednú skrytú chybičku krásy. A v neposlednom rade je dôležité, aby aj manažment – na projektovej, tímovej či inej úrovni, urobil všetko potrebné pre týchto ľudí. 

    Úlohy žien v našej spoločnosti sú rôznorodé. Napríklad naši najlepší Scrum mastri sú ženy. Pardón páni – aj vy ste super, ale ženy... Ženy preberajú v tímoch rolu stmeľovača, motivátora, prinášajú potrebnú iskru, dobrú náladu i materinskú starostlivosť. Myslia a pracujú viac štruktúrovane, metodicky a procesne. Prinášajú tieto vlastnosti do tímov, vďaka čomu sa tímy posúvajú dopredu. 

    Naše tímy, v ktorých pracuje viac žien, sa nimi pýšia a tie, ktoré ich zatiaľ nemajú, robia všetko pre to, aby ich získali. Pozrite si našu novú stránku a uvidíte, že ženy majú v našej firme dvere dokorán otvorené – v každom jednom IT tíme. Ja osobne bojujem za každú jednu kandidátku, aby sa stala súčasťou našej firemnej rodiny. Stačí len poslať životopis.“

    Mária Prekopová:

    „Tak ako muži obohacujú typicky ženské odvetvia, tak aj ženy, podľa mňa, obohacujú oblasti, v ktorých sa prevažne uplatňujú muži. Je to preto, lebo mužský a ženský mozog fungujú rozdielne. Keď sa spojí mužský a ženský pohľad na problém, je jeho obraz komplexnejší.” 

    Lucia Némethová:

    „Je všeobecne známe, že ženy majú v určitých veciach trošku odlišné myslenie či vnímanie, a preto svojimi 'inými' nápadmi prispievajú ku skvelým IT riešeniam. A to nehovorím iba o programovaní. Aj ženy testerky sú čím ďalej, tým viac žiadanejšie, pretože majú skvelú schopnosť jednania s ľuďmi a prezentácie pred zákazníkmi.”

    Nadežda Klaudíny:

    „Podľa výskumu publikovaného v časopise Harvard Business Review je dokázané, že pridaním žien do kolektívu sa mení tímová dynamika, a to má za následok zvýšenie kolektívneho IQ. Nejde pri tom len o samotnú inteligenciu, ale aj o zvýšenie sociálnej citlivosti. A v tom sú, nie vždy, ale mnohokrát, ženy lepšie. Možno to človek v bežný pracovný deň nevníma, ale v niektorých veciach je asi lepšie dôverovať americkým vedcom.“

    Čo sa ti počas tvojho pracovného života podarilo, na čo si najviac hrdá?

    Mária Prekopová:

    „Udržať si dobré vzťahy s kolegami – súčasnými i bývalými. Aj na to, že som 2 roky pôsobila ako poradca eurokomisárky pre digitálnu agendu. 

    V Žiline sme založili ZaICT – združenie IT firiem, škôl a samosprávy, ktorého cieľom je v rámci nášho kraja podporiť IT vzdelávanie a vytváranie excelentných pracovných podmienok v rámci IT sektora.“

    Nadežda Klaudíny:

    „Vždy keď dokončím nejaký projekt a naplní ma ten skvelý pocit z vykonanej práce – vtedy som na seba hrdá, pretože mám zamestnanie, v ktorom som sa našla a ktoré ma baví. Nie je to samozrejmosť. Ale je to na nezaplatenie.“

    Marína Schiffer:

    „Som nesmierne šťastná, že sa mi po odchode do Nemecka naskytla možnosť „vrátiť sa“ na Slovensko. Nevadí mi, že pravidelne pendlujem medzi Mönchengladbachom, Žilinou a Bratislavou, pretože vďaka tomu môžem vidieť, ako Slovensko nenormálnym tempom dobieha západnú Európu. A vďaka svojej práci som súčasťou tohto procesu.“

    Lucia Némethová:

    „Služobná cesta do USA, kde sme úspešne absolvovali testovanie nášho systému priamo pred zákazníkmi.“

    Aké prekážky si ako žena musela prekonávať?

    Marína Schiffer:

    „Žiadne špeciálne vzhľadom na to, že som žena alebo v Nemecku cudzinka.  Možno práve to je na IT super. Neexistujú tu predsudky. Kolegovia, nadriadení či zákazníci ma nikdy nesúdili podľa národnosti alebo pohlavia, ale podľa toho, čo viem a dokážem.“

    Mária Prekopová:

    „Ako žena žiadne. Väčšinou išlo o rezistenciu voči novým, nepoznaným veciam, ľuďom a prístupom. Postoj typu 'Robím to takto už 20 rokov, tak prečo to meniť?' a z toho vyplývajúce dôsledky.“

    ­Nadežda Klaudíny:

    „Napriek pokrokovej dobe občas človek narazí na to, že sa na náš profesionálny názor prizerá s pohŕdaním, lebo sme ženy. Ešte stále nám niekedy a niekde dávajú pociťovať menejcennosť. Je to smutná realita, ktorá bude snáď čoskoro patriť do hlbokej minulosti.“

    Spomenieš si na vtipnú príhodu, ktorá sa ti stala v Scheidt & Bachmann Slovensko?

    Nadežda Klaudíny:

    „Pamätám si, že keď som nastúpila, niektorí kolegovia asi chvíľku spracovávali myšlienku, že majú viac žien na oddelení, takže sa mi párkrát stalo, že som ich zazrela vychádzať z dámskeho WC. :-)“

    Lucia Némethová:

    „Takých bolo dosť, hlavne počas služobiek sme zažili veľa vtipných príhod. Neviem si momentálne spomenúť na nič konkrétne, ale určite to neznamená, že v IT nie je sranda. Dokonca aj kolegovia 'ajťáci' vedia byť naozaj vtipní. :-)”

    Mária Prekopová:

    „Každý deň sa s tímom na niečom smejeme. Napríklad, keď kolega odchádzal na rodičovskú dovolenku, nahrali sme do jeho PC ako šetrič obrazovky „modrú smrť“. Potom sme sa zabávali na jeho panike (škodoradosť – najväčšia radosť). 

    Vtipné bolo aj to, ako sme sa snažili odlákať zákazníka z testovacej miestnosti, aby sme mohli opraviť chybu, keď nám z ničoho nič (prekvapujúco) prestal fungovať systém počas akceptačných testov. Detaily si radšej nechám pre seba.” 

     

    Ďakujeme za rozhovor a želáme všetko najlepšie ku Dňu žien v IT.


    Späť